Avslutningsseremoni og kåring av fremragende studentarbeid

Det er en første gang for alt – og for Fagskolen Rogaland markerte slutten av dette semesteret en viktig milepæl: Skolens aller første formelle avslutning for avgangsstudentene, inkludert utdeling av pris for «fremragende studentarbeid».

Avgangsstudenter utenfor FR - Klikk for stort bilde

Første avgangsavslutning for Fagskolen Rogaland  

Avslutningen ble holdt fredag i forrige uke, og studenter fra alle avdelinger ved studiested Kalhammeren var samlet for å feire fullført utdanning sammen med medstudenter, lærere og ansatte. De eneste som manglet, var maritim avdeling i Haugesund. 
 

Fremragende studentarbeid


Prisen for årets fremragende studentarbeid gikk til petroleumsstudentene Frode Eide og Anders Ringdal Strøm for hovedprosjektet deres: «Drillvision – optimalisering av borekronens levertid og ytelse». Juryen uttalte: 

Oppgaven er godt forankret i sektoren. Den er nyttig og konkret, og skiller seg ut med god systematikk og engasjerende formidling – også for ikke-tekniske lesere. Prosjektet kombinerer løsninger for datainnsamling som kan understøtte både levetid og optimalisering. Det finnes ingen tilsvarende løsning i dag, og tematikken er svært aktuell og samfunnsnyttig, med potensial for bærekraftige bidrag i bransjen.

Det var en glad Ringdal Strøm som var med live på Teams. Han kunne meddele at han allerede har fortalt det til mamma og pappa, og har fått en helt annen status hjemme, til latter fra salen.

Vennskap for livet


Etter at kveldens siste bilder var tatt, kom vi i prat med en vennegjeng som har blitt godt kjent gjennom studietiden – noen av dem fra Stavanger, andre helt fra Andøya. En av disse var Jenny Furevik Riise. Hun jobber som eksamenskoordinator ved Universitetet i Stavanger, og er nettopp ferdig med studiet administrasjonsledelse ved Fagskolen. Hun forteller:

Portrett av avgangsstudent - Klikk for stort bilde


– Det har vært veldig givende og lærerikt. Jeg vil absolutt anbefale andre å gå på fagskole – det er en unik utdanning. Jeg kombinerte studiene med full jobb, og det gikk helt fint. Og det aller beste var at jeg kunne bruke teorien i praksis gjennom hele studiet.


Vaiva Kazakeviciene (til venstre på bildet under), som har pendlet helt fra Andøya og tatt tre fly for å delta på samlinger, er enig. Hun har vært til stede på alle samlingene, og gjennom studieåret har hun blitt gode venner med Jenny og flere andre.
– Vi har blitt en vennegjeng for livet, sier de. Og nå er det omsider tid for å feire at de er ferdigutdannet ved Fagskolen Rogaland.

 

Seks avgangsstudenter - Klikk for stort bilde

Gratulerer til alle studenter som har fullført fagskoleutdanningen sin!

 (Og tvi tvi til alle sisteårsstudentene på elektro, som presenterer hovedprosjektene sine denne uken!)